steampunk ir kiti

June 7, 2011 § Leave a comment

Bent minimalių anachroniškų istorijos traktuočių yra neįmanoma išvengti naudojantis asmeniniais atsiminimų klodais. Prisimenamus įvykius dažnai maišome su dabartimi, o dar dažniau susergame prezentizmu, analizuodami laikus kurie mūsų biografijai nepasiekiami. Tokie istorijos chronologijos sumišimai gali būti vadinami nevalingais ir priskirti pasąmonės refleksijos zonai. Tačiau kai anachronizmas tampa priimtinu vartoti simboliu arba norma, tuomet susiduriame su valingu jo naudojimo pavidalu, kuris gali reikštis kaip ideologijos formavimo mechanizmas. Dauguma anachroniškų subkultūrų ideologizuoja praeitį, ir judėjimą atgal sukergia su ateities vizijomis, kurios su dvidešimto amžiaus pabaiga iš utopijų transformavosi į distopijas. Tokios subkultūros savo daiktinėje aplinkoje ir muzikoje vaizduoja pasaulį iki elektros atsiradimo, kuriame egzistuoja garo varikliais ir laikrodine mechanika paremtos dabartinių prietaisų versijos bei nano technologijų ar kibernetikos integracija juose.

cyberpunk judėjimo gimė kitas adaptuotas fantastikos žanras vadinamas steampunk, kuris pradžioje, kaip ir cyberpunk buvo tipiška distopija, pasaulį piešianti niūriomis spalvomis. Besivystant atsirado ir šviesesnių, ar net utopinių kūrinių, pateiktų Viktorijos laikų mokslinių romanų stiliumi. Wikipedia mums teigia, kad Steampunk  yra vienas iš fantastikos žanrų, kurio veiksmas vyksta anachronistinėje Viktorijos epochoje arba alternatyvioje jos versijoje. Steampunk‘e visi dabartiniai mokslo atradimai buvo padaryti ankstyvesniame istorijos laikotarpyje su turimomis priemonėmis. Tipiškiausias pavyzdys yra garo varikliais varomi lėktuvai. Steampunk‘o kūriniuose dažnai randamos įvairios slaptos draugijos ir sąmokslo teorijos, pavyzdžiui, Masonų ložė ar Bavarijos Iliuminati. Taip pat pasitaiko ir Loverkrafto, okultizmo ir gotikinio siaubo įtakos.

Kita fantastikos žanru paremta subkultūra Clockpunk keliasi dar seniau į praeitį, kur Renesanso laikotarpiu arba fentezi pasaulyje egzistuoja modernių technologijų, paremtų laikrodiniais mechanizmais, variantai. Dažnais atvejai pirmas niūrus tokių subkultūrų vaizdų traktavimas veda prie iliuziškos vizijos apie pasaulio pabaigą, tačiau dažniau tokių judėjimų atstovai akcentuoja būtent modernybės baigtį ir pasaulį po jos.

Šiandieninių produktų interpretacijos grįstos sąsajomis su Viktorijos ir Edvardo epochomis, kartais industrinės revoliucijos pradžia siejasi dažniau su alternatyviąja nei su populiariąją kultūra. Įsivaizduojamas laiko perdirbimas spartėjant objektų moraliniam senėjimui sudaro sąlygas kurti vizualiai pastebimus anachroniškus vaizdus net ir nesikeliant į Žiulio Verno antikinė mokslinę fantastiką.

Turime ir Lietuvoje steampunk tradicijos inspiruotų kūrėjų tokių kaip Benas Staškauskas ir Dainius Bendikas.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading steampunk ir kiti at retroalgia.

meta

%d bloggers like this: