Berlin

June 8, 2011 § 1 Comment

Keli vokiškos ostalgijos artefaktai namuose ir kelios likusios fotografijos telefone priminė apie šio įrašo būtinybę. “Ostalgija”tai pseudomokslinis terminas, vokiško žodžio “ost”, reiškiančio “rytai” ir žodžio “nostalgija” junginys, sutinkamas daugelyje straipsnių. Tai daugiau nei tik meno ar mados reiškinys, o kartu ir savotiškas socialinis fenomenas, ištikęs iš pradžių tik buvusią VDR, o vėliau paplitęs ir likusioje Vokietijos dalyje, o dabar besiskverbiantis ir į Lietuvą bei kitas postsovietines šalis. “Ostalgija” pirmą kartą pasireiškė dar maždaug 1990 metais, kuomet buvusioje VDR pasijuto paprastesnio gyvenimo ir mažesnio materialinio pasirinkimo ilgesys, vėliau tapęs netikėtu susižavėjimu iš naujo atradus buvusią VDR ir viską, kas su ja susiję[1].

Dizaino erdvėje VDR memorabilia išvystyta gana plačiai ir dabar apima dažniausiai suvenyrų sferą, kur sėkmingiausiu pavyzdžiu gali būti laikomas senojo tipo šviesoforo signalo -Ampelman žmogeliuko kultas. Įdomu, kad ypatingai Berlyno mieste ostalgija dažnai yra parduodama kaip svetima istorija ar reliktas atsiribojant nuo jos pačios. Postnostalgiškų barų ir kavinių pavadinimai rašomi kirilica, ir apstatomi to laiko baldais įdomu ir tai, kad parduodami sovietų kariuomenės atributai savo gausa nurungia Jungtini Amerikos Valstijų armijos buvimo mieste artefaktus.


[1] Dambrauskaitė, Ž, „Leninas ir menas. “Ostalgijos” fenomenas“, Literatūra ir menas, 2004 06 25, nr. 3007 ir 2004 07 02, nr. 3008

p.s. nepatikėsite, bet Prienuose perėjoje mačiau identišką Ampelman žmogeliuką.

Advertisements

§ One Response to Berlin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Berlin at retroalgia.

meta

%d bloggers like this: