smetoniškai tarybiška

August 17, 2011 § Leave a comment

Lietuvos rinkoje seniai ne naujiena praeitimi grįsti produktų prekės ženklai ar pavadinimai. Anksčiau dažniau pasitaikydavę „tarybiniai“ produktai buvo papildyti, dar senesnius tarpukario laikus, neva, menančiais gaminiais. Kartu su mažybiniais giminystės saitų įsivardijimais (močiutės duona, dieduko dešra) parduotuvių lentynose puikuojasi taip vadinami smetoniški produktai.

Faktas, kad labai retas prekės ženklas gali atrasti ikisovietines šaknis, todėl dauguma romantizuotą tarpukario laikotarpį naudoja kaip dar vieną temą dekoratyviniam produktų apipavidalinimui.

Gamintojai, suprasdami, kad didžioji vartotojų dauguma apie smetoniškų laikų maisto gaminių kokybę, geriausiu atveju, galėjo girdėti tik iš savo senelių ar prosenelių, o patys yra gyvenę tik tarybinėje kasdienybėje, dažnai šiuos du periodus maišo tarpusavyje. Neretai produktai pristatomi per sovietmečiu patirtų ritualų rekonstravimą su smetoniškomis dekoracijomis ar pavadinimais etiketėse.

Neblogu pavyzdžiu gali tapti ir giros pardavimo cisternos (pačios giros skirtingų prekės ženklų aprašymus pasiliksiu ateičiai). Visiems pažįstamos ir  sovietmečio ikona tapusios geltonos kvaso cisternos, kurios šiandien reinkarnuojasi į naujas, bet pažįstamas formas. „Smetoniškos giros“ cisternos tiek forma, tiek spalva tiesiogiai apleliuodamos į praeities ritualo rekonstravimą, neatkartoja nei identiškos spalvos, nei formos (matyt, ir nenori). „HBH Rados gira“ cisterną paverčia gulinčia statine ant ratų, ir vėl su iš tarybinių laikų pažįstamu ritualu bando mus nukelti giliau į praeitį arba tiksliau į kažkokios (gal Juozo) močiutės recepto gyvavimo laikus.

Advertisements

Tagged: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading smetoniškai tarybiška at retroalgia.

meta

%d bloggers like this: